Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Pozostaję dalej w tematyce etnografii z małą różnicą. To Muzeum jest otwarte i cały czas możecie je odwiedzać. Jeśli jakimś cudem spadnie śnieg będzie tam bajkowo, w sumie to nie bajkowo, przeniesiecie się w czasy młodości Waszych babć i dziadków. Stare chaty pod śniegiem na pewno będą się pięknie prezentować. Można sobie pomarzyć, prawda? Przejdźmy do konkretów.
Największym muzealnym obiektem jest Dwór z Drogini, do którego nie weszłyśmy. W sumie nigdy w środku nie byłam. Tym razem pierwszą przeszkodą na samym wstępie były schody po których nie wjadę wózkiem. Ja w ogóle takich obiektów za bardzo nie lubię zwiedzać, zwłaszcza z dziećmi, które mogą coś stłuc, zrzucić lub ja wjechać wózkiem. Obecnie w dworze znajduje się administracja Muzeum oraz stała ekspozycja wnętrz. Organizowane są tutaj konferencje oraz koncerty.
Oficjalne otwarcie Muzeum odbyło się w 1973 r., prezentuje ono kulturę Krakowiaków Zachodnich. Była to grupa etniczna zamieszkująca tereny na zachód od Krakowa, po obu stronach Wisły. Obecnie na terenie skansenu/muzeum znajduje się 27 zabytkowych obiektów, amfiteatr, mała scena, karczma, 2 place zabaw, mała ścieżka sensoryczna i muzyczna, dwór oraz zamek.
Najczęstszym gościem byłam na zamku. Skansen odwiedziłam pierwszy raz zapewne jak większość osób z okolicy na wycieczce szkolnej. Chyba największą nowością jest amfiteatr oraz mała scena na prawo od wejścia. Drugą nowością jest ścieżka sensoryczna, na której poznajemy różne materiały do budowy domu i coś co spodoba się Waszym dzieciom najbardziej. Ciekawe instrumenty muzyczne. Do Dworu z Drogini można przejść przez teren skansenu a nie jak kiedyś drogą obok. Powstał drugi plac zabaw, do którego aby się dostać, trzeba wyjść z terenu skansenu i dojść drogą. Największą zmianą jaka zaistniała jest zamknięcie zamku, który zawsze był czynny. Miejmy nadzieje, że znajdą się fundusze na jego zabezpieczenie.
Wszystkie niezbędne informacje na temat opisów atrakcji, godzin otwarcia, cen biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum – tutaj. Muzeum ma również swój fanpage na Facebooku, na którym są wszystkie najnowsze informacje, również o nadchodzących wydarzeniach.