Wycieczki jednodniowe

Co i gdzie robić z dzieckiem gdy pizga złem?

Najlepiej napisać: zostań w domu ale to już było w zeszłym roku i przynajmniej ja się do końca nie stosowałam, więc zła pogoda również mnie nie powstrzyma, znaczy nas;)  Niektórzy zimę kochają a inni przeklinają. Ja do zimy nic nie mam, jeśli jest śnieg i nie pizga z każdej strony złem, to spoko, zimo trwaj. Oczywiście, że to są tylko moje marzenia bo widzimy co jest za oknem. A raczej czego nie ma. Dzisiaj podpowiem co robić z dzieckiem i gdzie iść podczas takiej niesprzyjającej aury. Mam dla Was aż 8 różnych form spędzania wolnego czasu w czasie dobrej pogody i nie. Pokaże Wam konkretne miejsca gdzie możecie się udać.

1. Bawialnie.
Zaczniemy od tego co każda mama, przynajmniej w teorii powinna znać. Chyba w każdym mieście znajdziemy salę zabaw dla dzieci. Diana uwielbia je, najbardziej lubi baseny z kulkami. Często właśnie mówi: mamo, zabierz mnie do kulek. Takie miejsca to nie tylko ogromne sale zabaw ale również możliwość zorganizowania urodzin dla dziecka, warto o tym pomyśleć, zwłaszcza zimą. W takich miejscach często mamy do wyboru 2 opcje zapłaty, za godzinę lub bilet całodniowy. W Crazy Sówce zazwyczaj dopłacamy do godziny i to wychodzi taniej niż bilet całodniowy. W salach zabaw są również wydzielone miejsca gdzie można napić się kawy z widokiem na nasze bawiące się dziecko.
Mam dla Was kilka przykładów różnych sal zabaw, sami zdecydujcie gdzie Wam nabliżej albo czego oczekuje Wasze dziecko.
* Crazy Sówka – ul. Marii Dąbrowskiej 17/65, Kraków, tel. 576 374  119.
Czynne codziennie w godzinach 10:00-20:00.
Znajdziecie tutaj mały basen z kulkami, zjeżdżalnie rolkową, małą karuzele, kuchnię dziecięcą, strefę multimedialną, dla mniejszych dzieci i mini kawiarnie.
Strona www oraz kilka naszych zdjęć na FB
* Akuku Sala Zabaw – ul. Bratysławska 4, Kraków, tel. 661 776 420.
Czynne pon-pt 12:00-21:00, sb-ndz 9:00-21:00.
Znajdziecie tutaj wielopoziomowe konstrukcje, baseny z kulkami, gokarty i strefę multimedialną.
Strona www.
* Małe miasto wielka wyobraźnia – ul. Wileńska 4, Kraków, tel. 796 446 681.
Czynne pon 13:00-20:00, wt-pt 11:00-20:00, sob 10:00-20:00, ndz 13:00-19:00.
Jest to zupełnie coś innego niż inne bawialnie. Na Wasze dzieci czeka… miasto wraz z wyposażeniem. Znajdziecie tutaj budynek m. in. poczty, policji czy straży pożarnej. Przemieszczacie się tutaj po drodze, uważajcie aby nic Was nie przejechało. Moim zdaniem bardzo ciekawe miejsce.
* Gojump – ul. Sikorki 23, Kraków, tel. 533 399 245.
Czynne pon-pt 10:00-21:00, sb-ndz 9:00-21:00.
Miejsce idealne dla starszych dzieci, wyszaleją się aż miło 🙂 Jak łatwo się domyślić po nazwie jest to miejsce z trampolinami. W tym miejscu nie tylko rozerwią się Wasze dzieci ale Wy również możecie. Macie do wyboru takie zajęcia jak: akrobatyka, flipping, freerunning, tricking i inne. Dla dzieci od roku życia jest sala zabaw o nazwie Mali Ninja.
* Brykolandia – ul. T. Kościuszki 10A, Krzeszowice, tel. 735 982 652.
Czynne czw-pt 15:00-19:30, sb-ndz 12:00-19:30, pon-śr nieczynne.
Znajdziecie tutaj basen z kulkami, małpi gaj oraz domek, w którym możecie się bawić. Możecie tutaj również napić się kawy, co wiele mam zapewne ucieszy.
Często w takich salach zabaw organizowane są również warsztaty lub tematyczne zabawy dla dzieci jak Halloween. Warto sprawdzać na bieżąco ich strony.
 
Zdjęcie wzięte ze strony sali zabaw

 

 
2. Muzea i wystawy.
Era nudnych muzeów już chyba na dobre minęła, teraz wręcz są to miejsca do których dzieci chcą uczęszczać. Warto wykorzystać zimową pogodę na zajrzenie do chociaż jednego z poniższych.
* Muzeum Iluzji – ul. Straszewskiego 15, Kraków, tel. 513 050 220.
Czynne pon-pt 10:00-19:00, sb-ndz 10:00-20:00.
Magia, iluzja czy może być coś fajniejszego dla dzieci? Oczywiście, że może ale kto nie lubi iluzji? Oprócz optycznych iluzji czekają tu na Was fizyczne iluzje czy specjalne. Cóż to takiego te specjelne? Otóż są to iluzje, które łączą fizykę, cień i światło. Zabawa, zabawą ale to jednak muzeum, więc czeka tu na Was trochę historii iluzji. Dowiecie się jak starożytni artyści tworzyli swoje dzieła przy użyciu… iluzji, magii a być może nawet czarów?
* Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ – ul. Gronostajowa 5.
Czynne wt-śr 9:00-15:00, czw 10:00-18:00, pt 10:00-15:00 sb 10:00-14:00.
Poniedziałek i niedziela nieczynne.
Nie mylić z Muzeum Przyrodniczym, to dwa różne miejsca. Tutaj czekają na Was dwa rodzaje wystaw, okresowe i czasowe. Aktualne wystawy czasowe to: na pograniczu światów, drapieżnik i jego ofiara, wielicka kopalnia, akceleratory, stopień niepoznania oraz portret mrówek. Ekspozycje stałe to: astronomia, historia życia na ziemi, systematyka zwierząt, biogeografia, biomy, ochrona środowiska naturalnego, gabinet profesora, antropologia, etologia oraz mechanizmy ewolucji.
* Muzeum Inżynierii Miejskiej – ul. Wawrzyńca 15, tel. 12 428 66 00.
Czynne wt-ndz 11:00-18:00, poniedziałki zamknięte.
Obecnie w Muzeum jest bardzo ciekawa wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca”. Prezentowane są one w pierwszej krakowskiej zajezdni tramwai normalnotorowych. Z góry ostrzegam, że nie do każdego można wejść i Panie srogo tego pilnują. Nie będę wymieniać Wam nazw eksponatów bo zapewne mówią Wam tyle co mnie czyli nic. Po prostu idźcie i sami zobaczcie 🙂 Jeśli planujecie odwiedzić to miejsce w weekend to przyszykujcie się na czekanie w kolejce do wejścia.
Strona www.
* Muzeum Podziemia Rynku – Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60.
Czynne pon 10:00-19:00, wt 10:00-14:00, śr-czw 10:00-19:00, pt-ndz 10:00-20:00.
W Muzeum czekają na Was 2 wystawy, stała i czasowa. Obecna wystawa czasowa to wystawa fotografii Jurka Łobazy. Muzeum jest ciekawe głównie ze względu na to, że zwiedzamy podziemia Rynku. Wystawa jest interaktywna, więc jest to jej kolejna zaleta.  W latach 2005-2010 odkopano „drugi Rynek”, pamiętam ten news do dzisiaj. Zaczął się remont płyty Rynku Głównego i dokonano takiego znaleziska. Wszędzie o tym trąbiono.
* Muzeum Podziemny Olkusz – Rynek 4, Olkusz, tel. 32 70 65 218.
Czynne wt-ndz 9:00-18:00.
Kolejne podziemne Muzeum i mamy tu aż dwie podziemne trasy. Pierwsza wiedzie pod Rynkiem, w piwnicach XIV wiecznego ratusza a druga w piwnicach Kwartału Królewskiego. Pewnie nie wiecie ale Olkusz nazywany był Srebrnym Miastem bo wydobywano tutaj srebro i ołów. Druga podziemna wystawa poświęcona jest właśnie górnictwie, hutnictwie oraz mennictwie.
Strona www.
* Wystawa Pająków – Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11, Kraków, tel. 690 555 944.
Czynne codziennie 10:00-20:00.
Teraz czas na coś żywego. Wystawa pająków i skorpionów na pewno przypadnie do gustu Waszym dzieciom, jak i Wam. Dodatkowo o każdej pełnej godzinie możecie potrzymać pająka na dłoni, jeśli starczy Wam odwagi. Znajduje się tam również piękna fluorescencyjna sala z ogromnym świecącym skorpionem. Osoby, które tam pracują mają ogromną wiedzę o pająkach i skorpionach i chętnie się nią dzielą, zatem pytajcie ich 🙂
Strona www oraz kilka naszych zdjęc na FB.
W wielu muzeach organizowane są warsztaty dla dzieci, więc sprawdzajcie dokładnie ich oferty.
3. Kawiarnie/restauracje.
Od pewnego czasu zauważyłam jak coraz więcej knajp staje się bardziej przyjazna dla rodzin z dziećmi. Chyba właściciele zauważyli, że rodzice, gdy przychodzą z dziećmi, wydają o wiele więcej niż gdy przybywają sami. Fajnie też, że można sobie wyjść coś zjeść z dzieckiem i ono również na tym skorzysta bo będzie miało kącik do zabawy. My akurat po restauracjach chodzimy mało ale już Wam wiele razy mówiłam aby zaglądać na profil na IG MommyinCracow. Marta jest również mamą i opisuje na swoim koncie restauracja/kawiarnie przyjazne dzieciom. Ja ze swojej strony mogę polecić ostatnio opisywaną Eko Kawiernie Solo&Mia. Lokal pod tą nazwą już nie istnieje. Obecnie jest tam Fabryka Byka. W Krakowie natomiast polecam Magillo. Jest to niezwykła krakowska restauracja, w której jedzenie do Waszych stolików dowożą kelnerzy-roboty. Są tutaj również dinozaury oraz małe zoo.
4. Basen/Aquapark.
Pora na basen jest zawsze dobra, w lecie się słodzimy a w zimie… trochę zahartujemy. Baseny na szczęście czynne są cały rok, więc korzystajcie z nich. Możecie dziecko zapisać na szkołę pływania a Wy w tym czasie sami popływać albo zrelaksować się w jacuzzi. Na zarażanie dzieci sportem nigdy nie jest za wcześnie. W zimie co prawda trzeba się potem porządnie wysuszyć ale dacie radę. Raz w tygodniu czy na dwa tygodnie, przeżyjecie. Ja polecę Wam 3 miejsca, sprawdzone przez nas.
* Basen pływaczek przy SP 155  – os. 2 Pułku Lotniczego 21, Kraków, tel. 887 203 379.
Czynne pon-śr,pt 15:30-22:00, czw 16:15-22:00, sb-ndz 10:00-21:00.
W weekendy w wyznaczonych godzinach, mieszkańcy Czyżyn mogą w skorzystać z basenu za 7 zł/h. Na stronie i FB Rady Dzielnicy Czyżyny na początku każdego miesiąca jest informacja o dostępnych godzinach oraz dniach. Warto sobie to sprawdzać.
Na basenie czeka na Was brodzik, mały basen, jacuzzi oraz duży. Basen duży ma 6 torów z czego 3 mają głębokość 1,80 m i 3 1,20 m.
* Przystań na Einseberga – ul. Filipa Einseberga 4, Kraków.
Czynne pon 6:00-23:00, sb-ndz 7:00-22:00.
Jest to Centrum Sportu i Rekreacji. Oprócz basenu jest tutaj strefa wellness, siłownia i fitness. Znajdziecie tu dokładnie takie samo rozmieszczenie jak na basenie Pływaczek, czyli jacuzzi, brodzik, mały basen i duży. Jest tutaj bardzo ładny zielony teren, będzie on również w przyszłości zagospodarowany.
Jeśli będziecie się tu wybierać radzę zwrócić uwagę na to czy istnieje już możliwość płacenia kartą bo jeśli nie to czeka Was spacer do bankomatu.
* Park Wodny w Krakowie – ul. Dobrego Pasterza 126 Kraków, tel. 12 616 31 90.
Czynne codziennie 8:00-22:00.
Każdy zapewne to miejsce zna. Ja polecam wybierać się tam w chłodniejsze dni lub zimą. W lecie czeka Was kolejka do wejścia i ogromne tłumy w środku. Tu Waszym dzieciom na pewno spodoba się najbardziej. Czeka tu na nie mnóstwo atrakcji jak na przykład zjeżdżalnie, duże i małe. Dla rodziców też coś jest, Aquapark to nie tylko rozrywka, są tutaj tory wyznaczone do pływania, rowerki w wodzie, kto tak już jeździł na rowerze? Na pewno nie będzie się Wam tutaj nudzić. Jest również strefa saun oraz gastronomia. W przerwie między pływaniem a szaleństwem na zjeżdżalniach, możecie coś przekąsić.
Możecie tutaj skorzystać z Multisporta i bonu turystycznego.
5. Lodowisko.
Przenosimy się na pole, w końcu nie jest tu zimą aż tak źle. Zaczniemy również od miejsca niby oczywistego. Lodowiska też każdy zna ale czy korzysta? Może warto zacząć.
* Lodowisko przy Tauron Arenie – ul. Stanisława Lema 7, Kraków, tel. 12 349 11 02.
Czynne pon-czw 9:00-21:00, pt-ndz 9:00-22:00.
Lodowisko znajduje się przy Arenie Garden, od strony M1. Do 28.02.2022 r. trwa akcja dla dzieci i młodzieży z Krakowa, kiedy to mogą wejść za darmo w wybranych godzinach. Myślę, że jest to dobra okazja aby sprawdzić czy jazda na łyżwach jest dla Waszych dzieci.
* Lodowisko NCK – al. Jana Pawła II  232, tel. 12 644 02 66.
Czynne pon-pt 13:00-20:30, weekendy, ferie, dni wolne od pracy 9:00-20:30.
Lodowisko w Centrum Huty, przy przystanku tramwajowym, przy Nowohuckim Centrum Kultury. Bardzo ładnie to wszystko wygląda, możecie również podglądać Plac Centralny i cudne bombki na latarniach. Jeśli nie wiecie o co chodzi, najwyższa pora się tam wybrać, po zmroku.
6. Ogrody Świateł.
Nie będę się tutaj rozwodzić za dużo bo post już napisałam i na moim IG wiele razy pokazywałam oraz zachęcałam do odwiedzenia Ogrodów Świateł. Teraz kiedy spadł śnieg będzie tam jeszcze piękniej. Odsyłam Was do mojego postu, w którym opisuje krakowskie iluminacje i pokazuje wiele innych propozycji w całej Polsce.
7. Dokarmianie ptaków, wycieczka do ZOO.
Wiele razy pokazywałam Wam, że chodzimy dokarmiać ptactwo z dziećmi. Przy okazji szukamy miejsc #gdziesakaczki. Pod tym hashtagiem na IG wrzucam miejsca gdzie są one zawsze, Wy również dodawajcie takie miejsca. Jeśli również Wasze dzieci lubią karmić lub oglądać kaczki i inne wodne ptactwo zapraszamy do obserwacji tego ##. Zimą nie tylko one są głodne ptaki również. W Krakowie widzę coraz więcej karmników i porozwieszanych gotowych karm dla nich. Możecie sami takie zrobić w domu, lub kupić w sklepie i powiesić na drzewie. Ja polecam również zaopatrzyć się w różne ziarna i poszukać z dziećmi karmników.
Jeśli nie wiecie czym dokarmiać ptaki zimą, Zarząd Zieleni Miejskiej przychodzi z pomocą i pod tym linkiem wszystko rozpisuje.
Kolejną moją propozycją jest wycieczka do krakowskiego ZOO. Możecie zobaczyć gatunki zwierząt, które uwielbiają zimę. Sądzę, że jest to super alternatywa do odwiedzania ogrodu latem, kiedy są tłumy. Zachęcam do odwiedzenia zoo, nie tylko w Krakowie bo chyba wszystkie są czynne. Pisze chyba bo wszystkich nie sprawdziłam w Polsce ale to w Chorzowie i Wrocławiu tak. Wybierając się do wybranego ogrodu miejcie na uwadze to, że są o wiele krócej czynne. W Krakowie, ostatnie wejście jest o godzinie 15:00.
8. Spacer, wycieczka do miasta.
Dobrze widzicie, proponuję Wam iść na spacer. Jeśli spadł śnieg proponuję wybrać się do lasu czy w góry. Jedno jak i drugie w śniegu będzie wyglądać bajecznie. Jeśli mieszkacie na wsi, na obrzeżach miast albo daleko od centrum miast, polecam wybrać się do….centrum. Miasta są nadal pięknie oświetlone, w Krakowie już wszystkie ozdoby świecą, pierwsze tłumy już minęły. Ja na przykład dopiero ostatnio widziałam pięknie udekorowane latarnie na Placu Centralnym. Gdy byłyśmy przed wylotem na Lanzarote, była tylko choinka udekorowana. Gdy byłam na Rynku Głównym w Krakowie również była głównie udekorowana choinka.
9. Zajęcia dodatkowe – opcjonalnie. 
Dzieci (nie rodzice), które są chętne po przedszkolu czy szkole mogą uczęszczać na różnego rodzaju warsztaty. W większych miastach jest tego całe mnóstwo do wyboru. U mnie na osiedlu działa Klub 303 w którym możecie zapisać się na zajęcia z tańca, śpiewu czy cyrkologię. Kolejnym bardzo reklamowanym tutaj miejscem jest Akademia Aktywnych i Kreatywnych. W Nowohuckim Centrum Kultury też można znaleźć wiele ciekawych warsztatów jak i obok w Do-re-MISIE w Centrum D. Na FB polecam dwie grupy gdzie dodawane są aktualne propozycje kulturalne dla dzieci:
Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie miejsca odwiedzone przez Dianę i Kornelię obserwuj #diankamałapodróżniczka oraz #kornelamałapodróżniczka. Jeśli podoba Ci się ten wpis poślij go dalej. Dziękuje 🙂 Jak odwiedzasz miejsca z mojego polecenia nie bój się mnie oznaczać na zdjęciach abym mogła je zobaczyć i udostępnić 🙂 
Zapraszam do śledzenia mnie na IG (buszuj.po.kraju) oraz FB (buszujpokraju)
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *