Krakowskie spacery,  Wycieczki jednodniowe

Krakowskie Spacery – “Tramwaje na Wawrzyńca”

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Dzisiaj Wam pokażę. Przy okazji zwiedzenia wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej wybraliśmy się na krótki spacer po krakowskim Kazimierzu. Udaliśmy się tam aby zobaczyć stare tramwaje.

Krakowski Kazimierz jest piękną dzielnicą na spacer w każdy dzień tygodnia i porę roku. My udaliśmy się tam przy okazji odwiedzenia Muzeum Inżynierii Miejskiej. Obecnie czeka tam na Was bardzo ciekawa wystawa tramwai. Jak ostatnio wspominałam w artykule Co robić z dziećmi gdy na polu pizga złem, muzea przestają być nudnymi miejscami z eksponatami, których nie można dotknąć i trzeba uważać aby czegoś nie zrzucić czy rozbić. Tu możemy nie dość, że dotknąć to jeszcze wejść do niektórych eksponatów i poczuć się jak nasi dziadkowie. Ja na tramwajach w ogóle się nie znam ale możecie tu zobaczyć pierwszy silnikowy polski tramwaj typu C. Jego konserwacja pochłonęła sporo pieniędzy z funduszy w ramach projektu unijnego. Obecnie wagon silnikowy typu C jest najcenniejszym obiektem. Inne cenne obiekty muzealne to wagon silnikowy typu SN4 z 1910 roku, jest to jedyny zachowany tego typu pojazd. Kolejny to wagon doczepny PN3 z 1909 roku, sprowadzony z Norymbergi.
Obiekty znajdują się w historycznej, pierwszej zajezdni krakowskiego tramwaju normalnotorowego. Zwróćcie zatem uwagę na budynek bo również jest zabytkowy i piękny. Mnie bardzo się podoba teren Muzeum Inżynierii Miejskiej, możecie również tam pochodzić i zobaczyć resztę budynków. Tak w ogóle to u mnie na osiedlu powstaje oddział tego Muzeum i również będzie pięknie. Stary hangar jest nie wiem jak to dokładnie nazwać ale napisze modernizowany, zatem bądźcie czujni będę dawać znać gdy będzie otwarcie.
Szybkie zwiedzanie wystawy nie zajmie Wam więcej niż pół godziny. Jeśli przyjeżdżacie z daleka możecie przy okazji skorzystać ze Strefy Kreatywności w Muzeum.  Jest to miejsce gdzie Wasze dzieci mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach.
Trochę praktycznych informacji.
Muzeum znajduje się przy ul.  Św. Wawrzyńca 15, czynne wt-ndz 11:00-18:00.
Toalety znajdują się na zewnątrz, zupełnie w osobnym budynku. Po lewej stronie od kas, gdy stoicie na przeciwko wejścia.
W weekend możecie spotkać się z kolejką do wejścia, my czekaliśmy około 10-15 minut. Każdy tramwaj możecie dotknąć ale nie do każdego wejdziecie i jest to bardzo restrykcyjnie pilnowane.
Wystawa “Tramwaje na Wawrzyńca” trwa do 30.06.2022 roku.

Pisałam we wstępie, że pokażę Wam jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Po wystawie lub przed proponuję zabrać osoby, z którymi się wybieracie na spacer po Kazimierzu. Możliwości gdzie się udać macie mnóstwo. My udaliśmy się przez Plac Wolnica nad Wisłę i Kładkę Bernatkę, która zaprowadzi Was do Podgórza. Jeśli zgłodniejecie lub będziecie chcieli się napić trunków %% również nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Będziecie mieć za to problem z wyborem. Jeśli chodzi o trunki wyskokowe to polecam lokale z widokiem na Plac Nowy. Możecie zjeść tam słynne zapiekanki albo udać się na przykład do Zazie Bistro na coś bardziej wyrafinowanego.

PS – kaczek w tym rejonie Wisły nie ma. Musicie udać się bliżej Wawelu.
Nasze poprzednie spacery po Krakowie:
Planty Bieńczyckie
Zalew Zesławice
Krakowskie Malediwy
Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie miejsca odwiedzone przez Dianę i Kornelię obserwuj #diankamałapodróżniczka oraz #kornelamałapodróżniczka. Jeśli podoba Ci się ten wpis poślij go dalej. Dziękuje 🙂 Jak odwiedzasz miejsca z mojego polecenia nie bój się mnie oznaczać na zdjęciach abym mogła je zobaczyć i udostępnić 🙂 
Zapraszam do śledzenia mnie na IG (buszuj.po.kraju) oraz FB (buszujpokraju)
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *